Jak si dělat vizuální poznámky aneb sketchnoting. (Zdenka Tomaidesová)

Znáte sketchnoting? Jde o kombinaci slov a obrázků. Můžeme také říct kreslené/vizuální poznámky. Umíme psát i jednoduše kreslit, ale jak to využít ve výuce, v obchodě, v koučování či v marketingu? Pokud jste se lekli slova kreslit, nemusíte se bát, jde spíše o jednoduché kresby, o zápis myšlenek. Jde o bubliny, rámečky, postavičky a další prvky, které připomínají komiks.
Jde spíše o jednoduché kresby, o zápis myšlenek. Jde o bubliny, rámečky, postavičky a další prvky, které připomínají komiks. Kreslit můžete na papír, do bloku nebo i na flipcharty. Stačí pero s ostrým hrotem a kontrastní fixy.

Proč se věnovat vizuálním poznámkám?
Protože je to zábava, relax, ale i pomocník v profesním životě. Sketchnoting vnímám jako výlet do dětství. Prostě buďte jako děti a čmárejte si. Obrázek vydá za 1000 slov.

Kde vizuální poznámky využijete?
– obchod
– marketing (prezentace projektu i sebe)
– IT
– osobní rozvoj
– HR a koučink
– výuka a vzdělávání…

Kde kreslené poznámky nejvíce pomáhají?

Jsou pomocníkem při učení čehokoliv, při řešení problémů – problém na papíře zachycený v jednoduché kresbě vypadá jinak, je to pomůcka pro hledání řešení, „uklízeč“ našeho myšlenkového chaosu v hlavě. Způsob, jakým si cokoliv lépe zapamatovat.
Přemýšlíte nad tím, že chcete mít vlastní figurky na webu či blogu?
Chcete zaujmout své studenty při výuce?
Hledáte způsob, jak nakopnout vlastní kreativitu?
Chcete si vytvořit scénář videa?
Máte spousty plánů, ale nevíte, čím začít?
Rádi cestujete a chcete si zaznamenávat své zážitky?
Potřebujete prezentovat svou práci a máte trému? Zkuste to jinak…
Ano, ano a ještě více dalších možností….
Kreslení je zábava, ke které nepotřebujete talent, stačí vědět, jak na to. A to vám ve svém workbooku či webinářích ukazuji. Dosud bylo zapotřebí hledat inspiraci v zahraničních zdrojích, teď si stačí zakoupit workbook, který jsem vytvořila, a pustit se podle návodů a tipů do tvoření.

Můžete se inspirovat na Pinterestu, YouTube či Instagramu. Hledejte slova jako sketchnoting, doodle, facilitation, visual thinking. Zakoupit si workbook můžete pro sebe, pro radost, pro relax, abyste mohli psát vzkazy manželovi, dětem. Nebo ho využít k oživení nudné porady v práci.
Jak jednoduše na sketchnoting je digitální cvičebnice v PDF formátu a je plně ilustrovaný. Celkem má 95 stránek. Objednat ho lze na www.edux.cz/workbooky.

Co vás uvnitř čeká?

Nakreslíte si základní prvky sketchnotingu, krok za krokem, pak následují rozvojová cvičení, tipy na motivaci a rady, jak pokračovat dál. Kreslit můžete rukou, ale získáte i tipy na digitální kreslení v Procreate. Chcete se na něco zeptat? Napište mi na info@edux.cz.

Zdena Tomaidesová
Facebook
e-mail: info@edux.cz

Přejít nahoru