Základní úpravy v CANVA, na co si dát pozor při tvorbě (Martina Glonková)

Canvu určitě už všechny dobře známe. Ale i tak to vezmeme pěkně popořádku.
To, že jsou dvě verze – zdarma a PRO, uvádím jen pro připomenutí a spíše se zaměříme na samotnou tvorbu. Ovšem veškeré informace zde uvedené jsou pro verzi PRO.

Jako první nás určitě zajímá velikost plátna, neboli obrázku.
Tu si vybíráme podle z přednastavených velikostí nebo můžeme zadávat svou vlastní.


Většinou se udává v pixelech (px), ale Canva nám umožňuje zadávat i cm nebo mm. Drobná pomůcka:
pokud budete tvořit pro on-line svět – sociální sítě jsou vhodnější px
pokud budete tvořit pro off-line – PDF, letáky, pozvánky, vizitky, brožury, tak cm nebo mm.

Základní rozměry:
FB příspěvek 940 * 788 px
IG příspěvek 1080 * 1080 px
stránka A4 21 * 29,7 cm
stránka A5 14,8 * 21 cm


Pokud máte jasno a před sebou bílé plátno, je na čase začít “malovat”. A máte několik možností, buď to tam prostě nahážete a možná vznikne hezká koláž, nebo si trošku pohrajete a bude obrázek.

Celá kompozice by měla tak nějak ladit a lahodit oku. Pokud ale nejste úplný grafický guru, rozhodně nezoufejte. Canva je nástroj pro širokou veřejnost a počítá s průměrem.

VŽDY SI PŘECE MŮŽETE VYBRAT Z UŽ HOTOVÝCH ŠABLON!

TVORBA
Jestliže se ale vrhnete na samotnou tvorbu, je pár základních pravidel, které je dobré dodržovat:
1) Rozměry – to už víme
2) Styly prvků – držíme se podobných, určitě ne např. vodová kresba a 3D prvky, to vypadá poněkud zvláštně. Můžeme si udělat malé cvičení – Který ze tří motýlů se asi nejvíce stylem hodí ke květinám? (Odpověď klidně pište i pod Lucčin příspěvek ve skupině.)

Nebo také pokud na jednu plochu dáte kulaté a hranaté prvky, nebo rámečky:


3) Barvy – s těmi je určitě dobré se naučit zacházet. Je to to první, co každé oko zaznamená, ať je vaše nebo potencionálního zákazníka. Pokud si myslíte, že nemáte cit pro barvy, můžete se pro začátek řídit “Barevným kolem”, které nám zobrazuje celé barevné spektrum a vztah mezi barvami. Barevné kolo tak slouží jako pomůcka k nalezení barevných harmonií pomocí pravidel barevných kombinací.
A víte, že ho v roce 1666 vynalezl Isaac Newton?

4) Fonty – druhů písma můžeme v Canvě najít nepřeberné množství, a dokonce si tam i nahrát své vlastní typy písma. Na co si ale určitě dejte pozor je to, aby font byl český. Týká se to hlavně psacích (scriptových) fontů. Není nic horšího, než dát do zdařilého obrázku romantické písmo nepodporující českou diakritiku. FUJ!

5) Rozmístění prvků v obrázku – jistě jste si všimli, že když držíte nějaký prvek a posouváte jej po ploše plátna, objevují se na něm různé fialové čáry. Jsou to vodící čáry, které vám ukazují polohu objektu vůči ostatním prvkům, tak aby se k sobě zarovnávaly.
Nebo také vidíte obrys jako na obrázku dole. Tento nám konkrétně ukazuje, kde by se ideálně mělo soustředit celé kompoziční dění.

Tak toto jsou opravdu jen ty drobné základní rady pro každého. Podrobněji by to vydalo na celý sborník :-). Pokud Vás ale k tématu zajímá více, a chcete se se všemi těmi věcmi naučit pracovat – jsem tu pro vás.

Váš CanVAtor Martina Glonková

P.S. Pokud chceš konzultaci a do msg mi napíšeš CanvaOšefuj20, máš slevu 20 %.

www.martinaglonkova.com
Tel: + 420 737 733 723
Facebook
Instagram

Přejít nahoru